Saugios investicijos rinkos nestabilumo ir COVID-19 laikais

Jau žinoma, kad COVID-19 viruso sukelta pandemija sukrėtė pasaulio ekonomikos stabilumą bei sukėlė ekonomikos nuosmukį. Akcijų kainų bei užsienio valiutų rinkos svyravimas verčia investuotojus galvoti apie savo lėšų išsaugojimo perspektyvas.

Stabilių investicijų poreikis visada sulaukė susidomėjimo, ypač ekonominės krizės laikais, nes finansinio nestabilumo metu mažėjant grynųjų pinigų srautams, investicijos yra būdas apsaugoti turimą turtą ir turėti galimybę padidinti jo vertę. Dėl šių priežasčių investuoti į tauriuosius metalus ir brangakmenius yra ypač įdomu. Investiciniams deimantams gali tapti tokia turto apsauga, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad esant rinkos nestabilumui geriausios investicinės santaupos išlieka ne nematerialusis turtas, atsargos ar nekilnojamasis turtas, bet vertybės, kurios palaiko stabilumą ir vertinimą nepriklausomai nuo ekonominio nestabilumo bei yra paveikiamos mažiausiai. Viena iš populiariausių „saugių investicijų“ rūšių yra deimantai.

Kodėl reikėtų investuoti į deimantus?

Svarbus deimanto pranašumas yra jo kapitalo intensyvumas, priešingai nei sunkus auksas, itin lengvi deimantai turi nepaprastai didelę vertę. Turtą galima įsigyti viena valiuta, vienoje šalyje, o ateityje jį bus galima lengvai perduoti ir parduoti kitoje vietoje ir kita valiuta. Tokią investiciją be vardo galima perduoti kitam asmeniui. Investuodami savo santaupas į deimantus, esate nepriklausomi nuo valiutų svyravimų, kuriuos labai sunku numatyti krizės metu. Tokios investicijos yra patogi apsidraudimo priemonė.

Tarptautinių aukcionų „Sotheby’s“ ir „Christie’s“ ekspertų teigimu, pagrindinė investicinių deimantų užduotis yra neprarasti savo vertės. Deimantų vertė išlieka stabili ekonominės krizės metu, nepaisant to, kad produktų kainos ekonominio nuosmukio metu paprastai krenta.

Remiantis „IDEX Corporation“ ir „Kimberley Process“ prognozėmis, iki 2024 m. senstant deimantų telkiniams ir pereinant prie akmens gavybos sunkiai pasiekiamuose telkiniuose, deimantų pasiūla padidės tik 1,5–2%, tačiau paklausa išaugs net iki 2–4%. Be to, kai kurios didžiausios pasaulyje deimantų kasyklos šiuo metu yra uždarytos dėl COVID 19, todėl deimantus išgauti dar sudėtingiau. Galimybė įsigyti investicinius deimantus vis dar yra, tačiau medžiagų stygius vis labiau ryškėja, o šis faktas taip pat prisideda prie investicinio deimanto stabilumo ir vertės padidėjimo.

Deimantai praktiškai nesensta, laikas jiems neturi jokios įtakos, todėl tai deimantams suteikia ypatingą vertę.

Finansinio nestabilumo dienomis žmonės vis dar perka deimantus, taip apsaugodami savo turtą, kurį, esant poreikiui, yra gana lengva parduoti. Tuo metu, kai nekilnojamojo turto, akcijų, obligacijų ir kitų investavimo priemonių vertė krenta, deimantų kainos išlieka santykinai stabilios, užtikrindamos investuotojui stabilumą ir ilgalaikį augimą.

Žvelgdami į istoriją per ilgalaikę deimantų kainų kreivę, matome, kad šių brangakmenių kainos stabiliai auga. Svyravimai šioje rinkoje nėra labai dideli ar staigūs, net per krizę deimantų rinka yra gana atspari.

1 karato investicinio deimanto kainų pokyčiai, JAV doleriai (DIC, 2013)

 

Investicinių deimantų rūšys

Baltieji deimantai – tai patys populiariausi investiciniai deimantai. Apvalūs briliantai, kurių svoris nuo 1,00 ct iki 1,50 ct ir didesni, D-G spalvos (balčiausi), IF-VS2 švarumo, labai gero ar idealaus briaunavimo, sertifikuoti tarptautinės laboratorijos, tokios kaip GIA (Amerikos gemologinis institutas). Tokie deimantai yra ypač populiarūs tarptautinėje deimantų rinkoje, pasižymi dideliu pelningumu, nes yra dažnai naudojami juvelyriniuose dirbiniuose bei yra lengvai perkami ir parduodami. Juvelyrikos studijoje INDIVI (indivi.lt) 1,00 ct investicinio deimanto kaina prasideda nuo 6900 €.

 

Spalvoti deimantai (Fancy). Tai labai reti,  įvairių natūralių spalvų deimantai nuo 1,00 ct ir didesni (rožiniai deimantai nuo 0,50 ct), kurių švarumas yra IF-VS2, pasižymintys labai geru arba idealiu briaunavimu. Kadangi šie brangakmeniai yra labai reti ir unikalūs, bėgant laikui jų vertė ženkliai ir stabiliai auga. Jie vertinami kaip dar geresnė ilgalaikė investicija. Remiantis „Fancy Color Research Foundation“ (FCRF) paskelbtais duomenimis, bendras „Fancy Color Diamond Index“ rodiklis parodė stabilų 77% rinkos kainų augimą per pastarąjį dešimtmetį (2010–2019).

 

 

 

Nepaisant pasaulinio ir nacionalinio nuosmukio, politinės sumaišties ar akcijų rinkos kančių, spalvotų deimantų kainos per pastaruosius 40 metų smarkiai nenukrito.

Deimantų vertinimas nėra grindžiamas rinkos elgesiu ar svyravimais, kurie dažnai yra savavališki ir labai jautrūs investuotojams ir ekonominėms nuostatoms. Kaip teigia pasaulio ekspertai, tikroji spalvotų deimantų vertė ir retumas išlaiko aukštą vertę, o jų kaina išliks ir augs dar 10–15 metų.

Investicinių deimantų pirkimas

Prieš investuodami savo lėšas įsitikinkite, kad jūsų investicija atitinka šiuos keturis minimalius kriterijus:

1) Gera pirkimo kaina.

Tai yra tokia kaina, kurią galima lengvai realizuoti. Svarbi deimantų likvidumo užtikrinimo sąlyga yra tai, kad brangakmenis yra nupirktas už kainą, kuri yra artima tai, už kurią galite lengvai parduoti.

2) Tinkami deimantų parametrai.

Teisingai parinkti deimantų parametrai, kurie užtikrins likvidumą įgyvendinant.

3) Kompetetingo eksperto konsultacija.

Ekspertų patarimai su prieiga prie pardavimo šaltinių ir žinių apie deimantus. Pirkdami investicinį deimantą, svarbu pasirinkti patikimą konsultantą ar ekspertą, kuris sugebės kompetentingai pateikti informaciją apie kainą, parametrus ir užtikrins brangakmenio kokybę. Ekspertas turi turėti tiesioginę prieigą prie didmeninių kainų ir prie pardavimo šaltinių.

4) Kokybės sertifikatas.

Pirkdami investicinį deimantą, svarbu turėti deimantų kokybės sertifikatą, išduotą tarptautinėje laboratorijoje. Investicinius deimantus reikia įsigyti tik turint patikimų tarptautinių laboratorijų, tokių kaip GIA (Amerikos gemologinis institutas), HRD (Hoge Raad Voor Diamant), AGS (Amerikos brangakmenių draugija), pažymėjimą. Be to, deimantas gali būti pateiktas Lietuvos prabavimo rūmams patvirtinti, kad šiam brangakmeniui buvo išduotas sertifikatas.

Šių kriterijų atitikimas užtikrins gerą deimantų likvidumą ir tinkamą investiciją. Pardavimų likvidumas yra svarbus, tačiau jis neturėtų būti vienintelis lemiantis veiksnys priimant investicinį sprendimą. Jei tikitės greitos grąžos, investavimas į retus deimantus nėra jums skirta strategija. Tačiau jei žvelgiate į ateitį (ar šeimos ateitį), investiciniai deimantai yra puiki alternatyva įprastoms investavimo priemonėms ir gali paįvairinti jūsų investicijų portfelį.

Taip pat trumpalaikių pardavimų metu neprarasite investuotų lėšų, tačiau reikšmingas vertės padidėjimas mažai tikėtinas. Kuo didesnis laiko tarpas tarp pirkimo ir pardavimo, tuo didesnio kainos ir grąžos santykio galite tikėtis.

Jei jūsų tikslas šiuo neįprastu metu yra taupyti lėšas arba apsvarstyti lėšų padidėjimą per ilgą laiką, amžinieji deimantai turi neabejotinai didelių privalumų investicinėje rinkoje.

Straipsnį paruošė INDIVI 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *