PERLAI – VIENAS DIDŽIAUSIŲ GAMTOS STEBUKLŲ

Perlai – vienas didžiausių gamtos stebuklų

Ką tu žinai apie perlus?

Perlai yra seniausias brangakmenis pasaulyje ir jie buvo populiarūs dar prieš rašytinę istoriją. Manoma, kad perlus atrado žmonės ieškantys maisto prie jūros. Istoriniai šaltiniai rodo, kad perlų papuošalai buvo dėvimi prieš kelis tūkstančius metų – tai liudija perlų papuošalų fragmentas, rastas Persijos princesės sarkofage, datuojamas 420 m. pr. m. e., o dabar eksponuojamas Luvre Paryžiuje. Kita vertus, senovės Romoje papuošalai iš perlų buvo laikomi statuso simboliu ir buvo tokie brangūs, kad I a. p. m. e. Julijus Cezaris priėmė įstatymą ribojantį perlų nešiojimą – juos galėjo nešioti tik valdančiosios klasės atstovai.

Kaip gaminami perlai?

Skirtingai nuo brangakmenių, kurie gaunami iš žemės, perlus gamina gyvas organizmas – perlas susidaro, kai į kriauklę patenka svetimkūnis (smėlio kruopelė, parazitas, paties moliusko mantijos fragmentas), jis ima dirginti jautrų moliusko kūną ir šis išskiria kalcio karbonato (perlamutro), kuris sluoksnis po sluoksnio apgaubia minėtąjį svetimkūnį. Kultivuoti perlai formuojasi lygiai taip pat, skirtumas tik tas, kad dirgiklis į austrę įsodinamas neatsitiktinai.

Šiandien natūralūs perlai yra vienas iš rečiausių brangakmenių, randamas tik Bahreino ir Australijos jūrose. Natūralių perlų trūkumas atsispindi kainose, už kurias perlų mėgėjai pasiruošę mokėti aukcione – senoviniai perlų auskarai ir karoliai parduodami už rekordines sumas – kelis milijonus dolerių už perlų auskarų porą.

Auskarai su Taičio perlais ir deimantais

Šiandien beveik visi rinkoje esantys papuošalai iš perlų yra pagaminti naudojant išaugintus perlus. Pirmąjį kultivuotą perlą sukūrė japonas Kokichi Mikimoto 1893 m., rankiniu būdu įterpęs į austrę dirgiklį, kad paskatintų perlų susidarymą. XX -ojo dešimtmečio pradžioje pradėjus naudoti auginamus perlus visą perlų pramonę apvertė aukštyn kojomis ir natūralių perlų vertė smarkiai sumažėjo.

Kuo skiriasi perlai?

Perlus galima rasti arba auginti tiek gėlame, tiek sūriame vandenyje, be to, yra įvairių rūšių perlų, priklausomai nuo kriauklės. Išauginti gėlo vandens perlai daugiausia gaminami Kinijoje ir dėl jų gausos yra pigesni nei sūraus vandens perlai. Sūrūs (jūros) perlai yra Akoya perlai, Taičio perlai, kilę iš Taičio ir kitų Prancūzijos, Polinezijos salų, bei Pietų jūros perlai iš Australijos, Indonezijos ir Filipinų. Pietų jūros perlai yra didžiausi iš visų, jie yra baltos, kreminės ir auksinės spalvos, jų dydis svyruoja nuo 9 mm iki 20 mm. Taičio perlas yra žinomas kaip juodasis perlas, nors jo spalvų spektras taip pat apima pilką, mėlyną, žalią ir violetinę.

Ar tu žinai?

Šiandien 99% perlų yra išauginti ir tik 1% yra natūralūs gamtoje esantys perlai.

Tik 10% perlų yra apvalūs, likusieji netaisyklingos formos. Todėl tokios pat apvalios formos perlai yra brangesni nei asimetrinės formos perlai.

Auksiniai Pietų jūros perlai yra vieni brangiausių perlų pasaulyje, nes jų dydis gali siekti iki 20 mm skersmens. Kodėl taip? Kadangi Pietų jūros perliniai moliuskai yra didžiausi – kuo didesnis moliuskas, tuo didesnis perlas jame gali susidaryti.

Auskarai su auksiniais Pietų jūros perlais

 

Kaip ir brangakmenių, perlų kokybę lemia daugybė kriterijų, įskaitant jo dydį, formą, spalvą ir blizgesį. Svarbus veiksnys, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra perlo storis, nes nuo jo priklauso ne tik perlo blizgesys, bet ir jo tarnavimo laikas.

Pakabukas su auksiniu Pietų jūros perlu, 9 mm perlas

Kaip nustatyti, ar perlas yra geros kokybės?

Remiantis GIA (The Gemological Institute of America) standartais yra 7 vertinimo veiksniai, lemiantys perlo vertę – taigi ir jo kainą:

Perlo dydis (mm) – kuo didesnis perlas, tuo vertingesnis; perlų dydis paprastai svyruoja nuo 2 iki 13 mm.

Perlo forma (apvali, artima apvaliai, ovali, sagos formos, lašo formos, barokinė ir pusiau barokinė (nei apvali, nei simetriška) – kuo perlo forma artimesnė apvaliai, tuo jis vertingesnis.

Perlų spalva – spalva priklauso nuo perlo tipo, pavyzdžiui, kuo sodresnis Pietų jūros perlo aukso tonas, tuo jis vertingesnis. Perlai gali būti įvairiausių atspalvių – šviesiai geltoni, balti, žali, pilki, rožiniai, auksiniai, smėlio, juodi ir net violetiniai.

Perlų blizgesys (kaip blizga perlas) – jei perle matote savo atspindį (kaip veidrodyje), tai šio perlo atspindys yra puikus / aukštas. Kuo didesnis perlo blizgesys, tuo perlas labiau primena 3D objektą.

Perlo paviršius (plokščias, subraižytas, su įtrūkimais, įplyšimais, skylutėmis, dėmėmis ir pan. defektais) – perlai linkę būti idealiai lygūs be defektų, tačiau yra ir tokių perlų, kuriuose perlų formavimosi metu atsiranda tam tikrų defektų. Vertingesni yra be defektų arba „švarūs“ perlai.

Perlo perlamutro sluoksnio storis – kuo mažesnis perlamutro sluoksnis, tuo perlas mažiau atspindi. Jei perlo sluoksnis storas, tai perlas blizgės ir atspindės. Šioje kategorijoje vertinamas perlų sluoksnis – ar jis priimtinas (storas), ar nepriimtinas (perlas neblizga, atrodo matinis). Perlamutrinis perlų blizgesys susidaro dėl nevienodo šviesos lūžimo skirtinguose pusiau skaidriuose perlo sluoksniuose ir yra tuo gražesnis, kuo sluoksniai plonesni, ir kuo jų daugiau.

Perlo suderinamumas su kitais perlais konkrečiame papuošale – tokiu atveju vertinamas perlų suderinamumas, net jei tai būtų skirtingų spalvų ar formų perlai. Suderinamumas nebūtinai reiškia, kad perlai yra vienodo dydžio, spalvos ir formos. Svarbu, ar jie gerai ir nuosekliai atrodo viename papuošale.

140 cm upinių perlų vėrinys

Kodėl verta rinktis papuošalus su perlais?

Visų pirma, perlai yra klasika ir jie puikiai papildo juodos kokteilinės suknelės įvaizdį šventiniuose renginiuose. Ir vis dėlto papuošalai su perlais nebėra tik „baltų perlų vėrinys“ – vis populiaresni tampa papuošalai su nestandartinių spalvų ir formų perlais, tokiais kaip samanų žalumo Taičio perlai ar švelniai rausvi gėlavandeniai perlai. Vis daugiau vyrų renkasi sužadėtuvių žiedus su perlais, vis daugiau damų renkasi įdomaus dizaino žiedus su perlais kasdieniam dėvėjimui. O kodėl gi ne? Nes tinkamai prižiūrint, papuošalai iš perlų jums tarnaus visą gyvenimą.

Svarbu atsiminti, kad skirtingai nei deimantai, perlai reikalauja daugiau priežiūros, kad jie atrodytų nepriekaištingai. Perlų papuošalai visada turi būti laikomi atskirai nuo deimantų, kad kietas akmuo nesubraižytų jo paviršiaus.

Žiedas su Taičio perlu ir deimantais

Nuo stebėtinai juodų perlų iki jų tamsaus, žaismingo blizgesio iki tobulai netobulų baroko perlų – šie jūros stebuklai vėl tapo “must-have” brangakmeniu, įtikinamai žengiančiu į XXI amžių.

„Isidis“ žiedas su auksiniu Pietų jūros perlu

INDIVI salone galima įsigyti papuošalų – auskarų, žiedų, vėrinių ir apyrankių su perlais – tereikia pasirinkti, kokio tipo perlai labiausiai patinka Jūsų širdžiai – auksiniai Pietų jūros perlai ar tamsūs ir paslaptingi Taičio perlai, ar vis tik pirmenybę teikiate baltiems upiniams perlams. Užsukite į INDIVI elektroninę parduotuvę ir išsirinkite savo papuošalus su perlais!

 

Parengė: Oksana Jutkevič

INDIVI pardavimų vadybininkė Lietuvos rinkai

www.indivi.lt

Telefonas: + 370 666 77977

paštas: info@indivi.lt

INDIVI salonas:

Polocko g. 43C, Vilnius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *