Kaip patikrinti ar perlai tikri?

Kai kalba pasisuka apie perlus, dažniausiai įsivaizduojame tradicinius pieno baltumo perlus. Dažniausiai papuošalai su perlais pasirenkami kaip amžinos klasikos, rafinuotumo bei elegancijos simbolis. Nors balti upiniai arba jūriniai perlai vis dar išlieka populiariausi, nustebsite pasidomėję, kiek daug įvairiausių spalvų, dydžių bei formų jų gali būti.

Pakabukas su Taičio perlu

Tikras ar dirbtinis?

Nesuklysime teigdami, kad papuošalai su perlais vis dar išlieka itin populiarūs bei geidžiami. Tačiau vis dar susiduriame su situacija, kad klientai pasimeta tarp sąvokų natūralus ir kultivuotas perlas, kurios juos apibūdina. Todėl norime Jums padėti ir kartą bei visiems laikams išsklaidyti turimas abejones.

Perlas gali būti tikras arba dirbtinis. Tikras perlas yra tiek natūralus, tiek kultivuotas. Paprastai, čia klientai ir „paslysta“ klaidingai galvodami, kad kultivuotas perlas yra netikras. Vienintelis skirtumas tarp natūralaus ir kultivuoto perlo yra tas, kad natūralūs perlai yra tokie perlai, kurie patys susiformuoja moliuske be papildomo žmogaus įsikišimo.

Auskarai su auksiniais Pietų jūros perlais

Kultivuoti perlai – taip pat yra natūralūs perlai, tačiau jie moliuskuose yra užauginami su žmonių pagalba. Dabartinėje rinkoje, beveik visi perlai yra kultivuoti, kadangi dėl labai ilgo susiformavimo proceso natūralūs perlai yra itin reti bei, žinoma, labai brangūs. Kultivuoti perlai dažniausiai pasirenkami perlų vėriniams, apyrankėms, bei auskarams gaminti, kuomet norisi gražios apvalios formos ir nepriekaištingo bendro vaizdo.

Tuo tarpu netikri arba dirbtiniai perlai yra tie, kurie gaminami iš plastiko, stiklo ar kitų nenatūralių medžiagų. Stiklo karoliukas, padengtas perlamutru – dažniausiai pasitaikantis dirbtinio perlo variantas, kuris iš pirmo žvilgsnio gali niekuo nesiskirti nuo tikro perlo.

Auskarai su jūriniais perlais ir briliantais

Kaip susiformuoja perlas?

Perlo susiformavimo procesas moliusko kriauklėje yra išties intriguojantis bei įdomus. Mažam svetimkūniui (smėlio dalelei, vabzdžiui ar kita) patekus į kriauklę, moliuskas išskiria medžiagą, mums žinomą kaip perlamutras ir sluoksnis po sluoksnio svetimkūnis yra padengiamas šia medžiaga. Taisyklė galioja paprasta, kuo sluoksnių daugiau, tuo perlas tvirtesnis bei vertingesnis.

Auskarai su perlais ir safyrais

Taigi, natūralus perlas susiformuoja tada, kai svetimkūnis į moliusko kriauklę patenka atsitiktinai, todėl natūralus perlas ir yra toks retas bei išskirtinis. Paprastai tik viename iš net kelių šimtų moliuskų gali susiformuoti gražus bei tvirtas perlas. Tuo tarpu kultivuotas perlas susiformuoja tuomet, kai į kriauklę svetimkūnis yra įdedamas su žmogaus pagalba, todėl perlo augimo procesas yra lygiai toks pat, tik paspartintas žmogaus įsikišimo dėka.

 

Kaip patikrinti ar perlai tikri? 

Žvelgiant į dailiai sudėliotas parduotuvių vitrinas veikiausiai vargiai atskirsite, ar perlas tikras, ar tai tik perlamutro dažais padengtas stiklo karoliukas. Norime pasidalinti keletu patarimų, kaip atskirti, natūralus perlas ar dirbtinis.

Auskarai su upiniais perlais ir deimantais

Ieškokite trūkumų

Tik dirbtiniai perlai bus idealios tolygios spalvos, tobulai lygaus paviršiaus bei preciziškai tarpusavyje derančio dydžio (jei tai apyrankė ar vėrinys). Vis tik, reikėtų nepamiršti, kad tikras perlas yra unikalus gamtos darinys, kuris gali turėti trūkumų, būti ne idealios formos bei skirtingo dydžio.

Paprastai auskarų porai ar pakabukui yra parenkami gražios, apvalios formos perlai, kurie taip pat yra retesnis bei automatiškai brangesnis variantas.

Jei renkatės perlų vėrinį ar apyrankę, atidžiau apžiūrėjus, iš pirmo žvilgsnio visiški apvalūs atrodę perlai paaiškės esantys šiek tiek ovalios ar netaisyklingos pailgos formos. Ir tai geras ženklas! Taip žinosite, kad perlas yra natūralus arba kultivuotas.

Žiedas „Isidis“ su auksiniu Pietų jūros perlu

Palieskite perlus

Pirmą kartą prisilietus prie perlų jie bus šalti ir gaivūs. Tuomet, palaikius perlus keletą sekundžių rankose jie greitai pradės šilti. Taip žinosite, kad rankose laikote tikrus perlus.

Tuo tarpu dirbtinių plastikinių perlų temperatūra bus tokia pati kaip ir kambario temperatūra. Tiesa, jei tai bus dirbtiniai perlai, pagaminti iš stiklo, pradžioje juos paėmus į ranką, taip pat jausite vėsų paviršių, tačiau stiklo karoliukams įšilti prireiks daug daugiau laiko, nei tikriems perlams.

Auskarai su Taičio perlais ir deimantais

Švelniai patrinkite perlus vienas į kitą

Tikrų perlų paviršius sąlyčio metu pasijaus šiek tiek grublėtas ir šiurkštus. Tuo tarpu dirbtiniai perlai, patrynus vienas į kitą, bus visiškai slidūs bei glotnūs. Jei tai bus labai prastos kokybės perlai, švelniai patrynus net gi galite iškart pastebėti, kaip lengvai yra pažeidžiamas paviršius.

 

Auskarai su auksiniais Pietų jūros perlais ir deimantais

 

Perlai – itin gražus bei unikalus gamtos darinys, kuris gali papuošti Jus ypatingai progai. Tikras perlas gali puikuotis Jūsų papuošalų dėžutėje metų metus. Klasikinių upinių perlų vėrinys ar prabangus Taičio perlo bei deimanto derinys gali tapti iš kartos į kartą perduodama vertybe, todėl verta pasirinkti atidžiai ir atsakingai. 

Kviečiame užsiregistruoti individualiai konsultacijai INDIVI studijoje ir išsirinkti tinkamiausią variantą. 

Straipsnį parengė INDIVI papuošalų ekspertė Viktorija Matuzonytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *